See haluta on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "halu",
"3": "ta",
"id2": "causative",
"t1": "desire, want"
},
"expansion": "halu (“desire, want”) + -ta",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "halu (“desire, want”) + -ta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "75/selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "haluan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "haluat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "haluaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "haluatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "halusin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "halusit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halusi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halusimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "halusitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "halusivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "haluaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "haluaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "haluaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluttaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halutkoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutkaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "halutkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "halutkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön haluttako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "halunnen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "halunnet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halunnee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halunnemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "halunnette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "halunnevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluttane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "haluta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "haluava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "haluttava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "halutakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "halutaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "halutaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halutaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "halutakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "halutessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluttaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "halutessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "halutessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "halutessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halutessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "halutessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haluamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haluamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haluamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "haluamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "haluamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "1st sing. present conditional",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "2nd sing. present conditional",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "3rd sing. present conditional and connegative",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "1st plur. present conditional",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "2nd plur. present conditional",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "3rd plur. present conditional",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "Regularly derivable colloquial forms (e.g. through omission of final consonants) are not listed.",
"source": "conjugation"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "haluta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "haluta",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hal",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-conj-selvitä"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish usage examples with omitted translation",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ta (causative)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 39 14 37",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "haluaminen"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "haluttaa"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "I want an ice cream.",
"text": "Haluan jäätelön.",
"translation": "I want an ice cream.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
9
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
12
]
],
"english": "I would like a coffee.",
"text": "Haluaisin kahvin.",
"translation": "I would like a coffee.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "I want a good man.",
"text": "Haluan hyvän miehen.",
"translation": "I want a good man.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
4,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
9
]
],
"english": "She wants to be a police or a firefighter when she grows up.",
"text": "Hän haluaa isona poliisiksi tai palomieheksi.",
"translation": "She wants to be a police or a firefighter when she grows up.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
13,
21
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
14
]
],
"english": "Do as you wish!",
"text": "Tehkää kuten haluatte!",
"translation": "Do as you wish!",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
26,
33
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
29,
33
]
],
"english": "The defense ministry did not wish to provide statistics on the matter.",
"text": "Puolustusministeriöstä ei haluttu antaa tilastotietoja asiasta.",
"translation": "The defense ministry did not wish to provide statistics on the matter.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
14
]
],
"english": "Do you want to sing this song?",
"text": "Haluatteko laulaa tämän kappaleen?",
"translation": "Do you want to sing this song?",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
8
]
],
"english": "I desire a man.",
"text": "Haluan miestä.",
"translation": "I desire a man.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
7
]
],
"english": "I crave you.",
"text": "Haluan sinua.",
"translation": "I crave you.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"text": "Haluan, että kaikilla on sama mahdollisuus.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "I want everyone to have the same opportunity.",
"text": "Haluan kaikilla olevan sama mahdollisuus.",
"translation": "I want everyone to have the same opportunity.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to want, desire, wish, crave"
],
"id": "en-haluta-fi-verb-ZvxdTIkT",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1<to do>"
},
"expansion": "[with first infinitive ‘to do’]",
"extra_data": {
"words": [
"first",
"infinitive",
"‘to",
"do’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"want",
"want"
],
[
"desire",
"desire"
],
[
"wish",
"wish"
],
[
"crave",
"crave"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to want, desire, wish, crave [with first infinitive ‘to do’]"
],
"synonyms": [
{
"word": "tahtoa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑlutɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝lut̪ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑlutɑ"
}
],
"word": "haluta"
}
{
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "haluta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "7 35 20 38",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 39 14 37",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 45 8 40",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "haluttaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of haluttaa:",
"present active indicative connegative"
],
"id": "en-haluta-fi-verb-KJ~KHN7y",
"links": [
[
"haluttaa",
"haluttaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"present"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "7 35 20 38",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 39 14 37",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "haluttaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of haluttaa:",
"second-person singular present imperative"
],
"id": "en-haluta-fi-verb-WuduxFPo",
"links": [
[
"haluttaa",
"haluttaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "7 35 20 38",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 39 14 37",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 45 8 40",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "haluttaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of haluttaa:",
"second-person singular present active imperative connegative"
],
"id": "en-haluta-fi-verb-B3lM7oRh",
"links": [
[
"haluttaa",
"haluttaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"connegative",
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑlutɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝lut̪ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑlutɑ"
}
],
"word": "haluta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro"
},
"expansion": "Proto-Finnic [Term?]",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "halu",
"3": "-ta",
"t1": "desire"
},
"expansion": "halu (“desire”) + -ta",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "haluta"
},
"expansion": "Finnish haluta",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic [Term?], equivalent to halu (“desire”) + -ta. Cognates include Finnish haluta.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-conj/maata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "16/maata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "halluun",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "oon halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oon halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en oo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en oo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "halluut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oot halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oot halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et oo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et oo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halujaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ono halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ono halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halluumma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emmä halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oomma halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä oo halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "halluutta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ootta halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että oo halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "halujaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "halluuvat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei haluta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät oo halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "ono haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oo haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "haluisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "en halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "olin halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "olin halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olt halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olt halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "haluisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halluist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olt halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olt halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "haluis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluisimma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "olimma halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "haluisitta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitta halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluisiit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal"
]
},
{
"form": "ei haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "oli haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olt haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "halujaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olis halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olis halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "halujaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halujaist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olis halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olis halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olis halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olis halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halujaisimma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emmä halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimma halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä olis halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "halujaisitta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitta halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että olis halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "halujaisiit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "halujaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei haluttais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät olis halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluttais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olis haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olis haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä oo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä oo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halutkoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "halutkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "elkää halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olkaa halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "elkää olko halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "halutkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "elkööt halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö haluttako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "elkööt olko halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttakkoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "elköö haluttako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olkoo haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "elköö olko haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "halunnen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "halunnet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halunnoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halunnemma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emmä halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "halunnetta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "halunnoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei haluttane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttannoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluttane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "haluta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "halluuva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "haluttava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "halutees",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "haluten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ii",
"instructive"
]
},
{
"form": "halluumaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "halluumaas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "halluumast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "halluumata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "halluumiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"nominative"
]
},
{
"form": "halluumista",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"partitive"
]
},
{
"form": "halluumist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"partitive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "verb"
},
"expansion": "haluta",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"ha‧lu‧ta"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ha‧lu‧ta"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian terms suffixed with -ta",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to desire"
],
"id": "en-haluta-izh-verb-gDFsKgcV",
"links": [
[
"desire",
"desire"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to desire"
],
"synonyms": [
{
"english": "to want",
"translation": "to want",
"word": "tahtoa"
},
{
"word": "himottaa"
},
{
"word": "ohvottaissa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑlutɑ/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈhɑɫuˑt]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈhɑlutɑ/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈhɑɫuˑd̥ɑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑlut"
},
{
"rhymes": "-ɑlutɑ"
}
],
"word": "haluta"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish selvitä-type verbs",
"Finnish terms suffixed with -ta (causative)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Finnish verbs",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlutɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑlutɑ/3 syllables"
],
"derived": [
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "haluaminen"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "haluttaa"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "halu",
"3": "ta",
"id2": "causative",
"t1": "desire, want"
},
"expansion": "halu (“desire, want”) + -ta",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "halu (“desire, want”) + -ta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "75/selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "haluan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "haluat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "haluaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "haluatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "halusin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "halusit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halusi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halusimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "halusitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "halusivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "haluaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "haluaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "haluaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluttaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä halua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halutkoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutkaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "halutkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "halutkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön haluttako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "halunnen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "halunnet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halunnee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halunnemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "halunnette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "halunnevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluttane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "haluta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "haluava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "haluttava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "halutakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "halutaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "halutaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halutaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "halutakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "halutessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluttaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "halutessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "halutessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "halutessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halutessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "halutessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haluamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-selvitä",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haluamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haluamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "haluamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "haluamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "1st sing. present conditional",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "2nd sing. present conditional",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "3rd sing. present conditional and connegative",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "1st plur. present conditional",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "2nd plur. present conditional",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "3rd plur. present conditional",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "haluisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "Regularly derivable colloquial forms (e.g. through omission of final consonants) are not listed.",
"source": "conjugation"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "haluta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "haluta",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hal",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-conj-selvitä"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples",
"Finnish transitive verbs",
"Finnish usage examples with omitted translation"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "I want an ice cream.",
"text": "Haluan jäätelön.",
"translation": "I want an ice cream.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
9
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
12
]
],
"english": "I would like a coffee.",
"text": "Haluaisin kahvin.",
"translation": "I would like a coffee.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "I want a good man.",
"text": "Haluan hyvän miehen.",
"translation": "I want a good man.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
4,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
9
]
],
"english": "She wants to be a police or a firefighter when she grows up.",
"text": "Hän haluaa isona poliisiksi tai palomieheksi.",
"translation": "She wants to be a police or a firefighter when she grows up.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
13,
21
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
14
]
],
"english": "Do as you wish!",
"text": "Tehkää kuten haluatte!",
"translation": "Do as you wish!",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
26,
33
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
29,
33
]
],
"english": "The defense ministry did not wish to provide statistics on the matter.",
"text": "Puolustusministeriöstä ei haluttu antaa tilastotietoja asiasta.",
"translation": "The defense ministry did not wish to provide statistics on the matter.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
14
]
],
"english": "Do you want to sing this song?",
"text": "Haluatteko laulaa tämän kappaleen?",
"translation": "Do you want to sing this song?",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
8
]
],
"english": "I desire a man.",
"text": "Haluan miestä.",
"translation": "I desire a man.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
7
]
],
"english": "I crave you.",
"text": "Haluan sinua.",
"translation": "I crave you.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"text": "Haluan, että kaikilla on sama mahdollisuus.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "I want everyone to have the same opportunity.",
"text": "Haluan kaikilla olevan sama mahdollisuus.",
"translation": "I want everyone to have the same opportunity.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to want, desire, wish, crave"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "inf1<to do>"
},
"expansion": "[with first infinitive ‘to do’]",
"extra_data": {
"words": [
"first",
"infinitive",
"‘to",
"do’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"want",
"want"
],
[
"desire",
"desire"
],
[
"wish",
"wish"
],
[
"crave",
"crave"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to want, desire, wish, crave [with first infinitive ‘to do’]"
],
"synonyms": [
{
"word": "tahtoa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑlutɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝lut̪ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑlutɑ"
}
],
"word": "haluta"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlutɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑlutɑ/3 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "haluta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "haluttaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of haluttaa:",
"present active indicative connegative"
],
"links": [
[
"haluttaa",
"haluttaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "haluttaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of haluttaa:",
"second-person singular present imperative"
],
"links": [
[
"haluttaa",
"haluttaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "haluttaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of haluttaa:",
"second-person singular present active imperative connegative"
],
"links": [
[
"haluttaa",
"haluttaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"connegative",
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑlutɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝lut̪ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑlutɑ"
}
],
"word": "haluta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro"
},
"expansion": "Proto-Finnic [Term?]",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "halu",
"3": "-ta",
"t1": "desire"
},
"expansion": "halu (“desire”) + -ta",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "haluta"
},
"expansion": "Finnish haluta",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic [Term?], equivalent to halu (“desire”) + -ta. Cognates include Finnish haluta.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-conj/maata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "16/maata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "halluun",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "oon halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oon halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en oo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en oo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "halluut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oot halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oot halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et oo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et oo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halujaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ono halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ono halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halluumma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emmä halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oomma halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä oo halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "halluutta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ootta halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että oo halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "halujaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "halluuvat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei haluta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät oo halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oo haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "halutaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "ono haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oo haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "haluisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "en halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "olin halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "olin halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olt halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olt halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "haluisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halluist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olt halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olt halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "haluis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluisimma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "olimma halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "haluisitta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitta halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "haluisiit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät olleet halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olt haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal"
]
},
{
"form": "ei haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "oli haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olt haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "halujaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olis halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olis halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "halujaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halujaist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olis halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olis halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olis halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olis halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halujaisimma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emmä halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimma halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä olis halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "halujaisitta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitta halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että olis halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "halujaisiit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "halujaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät halujais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei haluttais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät olis halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olis haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluttais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olis haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olis haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä halluu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä oo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä oo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halutkoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoo halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoo halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "halutkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "elkää halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olkaa halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "elkää olko halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "halutkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "elkööt halutko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö haluttako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "elkööt olko halunneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "elköö olko haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttakkoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "elköö haluttako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olkoo haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "elköö olko haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "halunnen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "halunnet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "halunnoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "halunnemma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emmä halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "halunnetta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "halunnoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evät halunne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei haluttane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "haluttannoo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei haluttane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "haluta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "halluuva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "haluttava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "halutees",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "halunt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "halunnut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "haluttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "haluten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ii",
"instructive"
]
},
{
"form": "halluumaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "halluumaas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "halluumast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "halluumata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-iii"
]
},
{
"form": "halluumiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"nominative"
]
},
{
"form": "halluumista",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"partitive"
]
},
{
"form": "halluumist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-iv",
"partitive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "verb"
},
"expansion": "haluta",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"ha‧lu‧ta"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ha‧lu‧ta"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
"Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
"Ingrian terms suffixed with -ta",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Ingrian transitive verbs",
"Ingrian verbs",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Proto-Finnic term requests",
"Rhymes:Ingrian/ɑlut",
"Rhymes:Ingrian/ɑlut/3 syllables",
"Rhymes:Ingrian/ɑlutɑ",
"Rhymes:Ingrian/ɑlutɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"to desire"
],
"links": [
[
"desire",
"desire"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to desire"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑlutɑ/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈhɑɫuˑt]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈhɑlutɑ/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈhɑɫuˑd̥ɑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑlut"
},
{
"rhymes": "-ɑlutɑ"
}
],
"synonyms": [
{
"english": "to want",
"translation": "to want",
"word": "tahtoa"
},
{
"word": "himottaa"
},
{
"word": "ohvottaissa"
}
],
"word": "haluta"
}
Download raw JSONL data for haluta meaning in All languages combined (49.0kB)
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"haluta"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "haluta",
"trace": "started on line 449, detected on line 450"
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"haluta"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "haluta",
"trace": "started on line 447, detected on line 450"
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: haluta/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"haluta"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "haluta",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"haluta"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "haluta",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"haluta"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "haluta",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Description'",
"path": [
"haluta"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "haluta",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Standard'",
"path": [
"haluta"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "haluta",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Colloquial'",
"path": [
"haluta"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "haluta",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for Regularly derivable colloquial forms (e.g. through omission of final consonants) are not listed.",
"path": [
"haluta"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "haluta",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.